UCF rewards 137 professors with promotion and tenure

0

Eighty-nine UCF faculty have received promotions and 48 more have been tenured for the 2021-22 cycle following a rigorous evaluation process.

Consideration for promotion and tenure takes almost an entire academic year, as faculty are evaluated in three main areas: research, teaching, and service. The many types of faculty at UCF include librarians, instructional designers, and clinical researchers.

“Faculty members approved for tenure and promotion this year meet a high and challenging bar. They demonstrate high productivity and excellence in teaching, research, and service,” said Michael D. Johnson, UCF provost and executive vice president for academic affairs. “I am confident that these faculty members will make a significant contribution to the future success of UCF.”

Of the 48 faculty members who were granted tenure, 46 were also promoted to associate professor. The incumbents received approval from the UCF Board of Directors on May 26. The new incumbent designations and promotions take effect August 8.

Congratulations to the following faculty.

Promotion to the rank of professor

Rodrigo Amezcua Correa, Optics and Photonics

Sarah Barber, Anthropology

Sejal Barden, Counselor in Education and School Psychology

Corey Bohil, Psychology

Cheryl Briggs, School of Visual Arts and Design

Ilenia Colon Mendoza, School of Visual Arts and Design

Norma Conner, Nursing Systems

Christopher Emrich, School of Public Administration

Jeremy Hunt, Music

Shawn Lawrence, School of Social Work

Young-Joo Lee, School of Public Administration

David Mohaisen, IT

Lisa Nalbone, Modern Languages ​​and Literatures

Abdul-Akeem Sadiq, School of Public Administration

Mindy Shoss, Psychology

Audrone Skukauskaite, Learning Sciences and Research in Education

Liansheng Tang, Statistics and Data Science

Charlotte Trinquet Du Lys, Modern Languages ​​and Literatures

Dingbao Wang, Civil, Environmental and Construction Engineering

Liqiang Wang, IT

Nan Yu, Nicholson School of Communication and Media

Changchun Zou, IT

Promotion to Professor of Medicine

Xiaoman Li, Burnett School of Biomedical Sciences

Shadab Siddiqi, Burnett School of Biomedical Sciences

Promotion to the rank of full associate professor

Melanie Beazley, chemistry

Edward DandrowHistory

Kristopher Davis, Materials Science and Engineering

Adriana De Bekker, biology

Neil Duncan, Anthropology

Tiffany Earley, History

Rickard Ewetz, electrical and computer engineering

Xiaofeng Feng, Physics

Su Gao, Teacher Training School

Jeanette Garcia, Health Sciences

Yue Ge, School of Public Administration

Yulia Gerasimova, chemistry

Ranajay Ghosh, mechanical and aerospace engineering

Zhishan Guo, electrical and computer engineering

Kyu Young Han, Optics and Photonics

Duncan Hardy, History

Maria Harrington, Nicholson School of Communication and Media

Samiul Hasan, Civil, Environmental and Construction Engineering

Helen Huang, mechanical and aerospace engineering

YeonWoong Jung, Materials Science and Engineering

William Kaden, Physics

Ellen Kang, Physics

Joseph Kider Jr., School of Modeling, Simulation and Training

Brian Kim, Electrical and Computer Engineering

Elizabeth Kinchen, nursing systems

Tremon KizerMusic

Ryan Labrecque, Criminal Justice

Christine Lapka, Music

Abey Lopez-Garcia, Mathematics

Chase Mason, Biology

David Mitchell, School of Public Administration

Bendegul Okumus, catering and accommodation management

Laurie Pinkert, writing and rhetoric

Swaminathan Rajaraman, Materials Science and Engineering

Christian Ravela, Philosophy

Jorge Ridderstaat, Hospitality Services

Tania Roy, Materials Science and Engineering

AHM Anwar Sadmani, Civil, Environmental and Construction Engineering

Benjamin Sawyer, Industrial Engineering and Management Systems

Robert Steward, mechanical and aerospace engineering

Jill Viglione, Criminal Justice

Thomas Wahl, civil, environmental and construction engineering

Jungwon Yeo, School of Public Administration

Melissa Zeligman, Education and School Psychology Advisor

Tingting Zhang, Hospitality Services

Promotion to Associate Professor of Medicine with tenure

Karl McKinstry, Burnett School of Biomedical Sciences

Assigned mandate

Aleksandar Dimitrovski, Electrical and Computer Engineering

James Whitworth, School of Social Work

Promotion to Associate Clinical Professor

Morris Beato, School of Kinesiology and Physiotherapy

Laura Neely, School of Kinesiology and Physiotherapy

Carey Rothschild, School of Kinesiology and Physical Therapy

Jennifer Tucker, School of Kinesiology and Physical Therapy

Promotion to Associate Research Professor

Hatem Abou-Senna, Civil, Environmental and Construction Engineering

Gerd Bruder, School of Modelling, Simulation and Training

Promotion to Associate Professor of Medicine

Emily Bradshaw, Burnett School of Biomedical Sciences

Katherine Daly, Clinical Sciences

David Weinstein, internal medicine

Promotion to the position of lecturer

Lisa Brooks, Teacher Training School

Matthew Bryan, writing and rhetoric

Leslee Damato-Kubiet, practicing nurse

Elizabeth Hoffman, School of Teacher Education

Gail Humiston, criminal justice

Theo Lotz, School of Visual Arts and Design

Daniel Marien, School of Politics, Security and International Affairs

Carolyn Massiah, Marketing

Daniel McConnell, Psychology

Irène Pons, legal studies

Matthew Rex, chemistry

Kristen Schellhase, School of Kinesiology and Physical Therapy

Lee-Anne Trimble Spalding, School of Teacher Education

Anca Turcu, School of Politics, Security and International Affairs

Laurie Uttich, English

Stacy Van Horn, Education and School Psychology Advisor

Taylar Wenzel, Teacher Training School

Promotion to Associate Lecturer

Michael Armato, Sociology

Zachary Beckler, Nicholson School of Communication and Media

Todd Bricker, Criminal Justice

Anne Bubriski, UCF Women and Gender Studies

Gregg Buckingham, School of Public Administration

Mark Bush, School of Global Health Management and Computing

James Cameron, School of Visual Arts and Design

Karen Consalo, Legal Studies

Hans Hagglund, catering and accommodation management

Gordon Henry, integrated company

Martha Hubertz, psychology

Renata Kolodziej-Smith, Nicholson School of Communication and Media

Richard Leinecker, IT

Ahmet Ozbay, mechanical and aerospace engineering

Meltem Oztan-Meli, English Language Institute

Daniel Seigler, School of Public Administration

Katherine Shults, Nicholson School of Communication and Media

Suboh Suboh, Electrical and Computer Engineering

Ronald Weaver, Nicholson School of Communication and Media

Promotion to Senior Instructor

Helen Becker, conductor

Kirk GayMusic

Richard Grula, Nicholson School of Communication and Media

Jonathan Judy, Catering and Accommodation Management

Vicki Lavendol, Hospitality Services

Stefanie Mayfield GarciaMarketing

Adele Richardson, writing and rhetoric

Promotion to Associate Instructor

Stuart Dees, writing and rhetoric

Christine Ferretti, School of Social Work

Maxine McGregor, School of Social Work

Jennifer Morin, Integrated Company

Daniel Novatnak, Nicholson School of Communication and Media

Melissa Ringfield, writing and rhetoric

Frank Tamberelli, integrated company

Milagro Truyol Quiroz, Modern Languages ​​and Literatures

Jessica Wickey, Tourism, Events and Attractions

Promotion to Senior Instructional Designer

John Raible, Distributed Learning Center

Promotion to Associate Instructional Designer

Alyssa Albrecht, Distributed Learning Center

Charlotte Jones-Roberts, Distributed Learning Center

Promotion to the rank of medical assistant librarian

Shalu Gillum, Medical Education


Source link

Share.

Comments are closed.