Regional Academic Challenge Competition held at Lake Land College

0

Mattoon, IL-(Radio Effingham)- The Regional Academic Challenge was recently held at Lake Land College and several local schools came together to battle it out in Biology, Chemistry, Computer Science, Graphic Engineering, English, Math and Physics.

Mattoon, Paris, and St. Anthony High Schools were victorious in their divisions and captured regional championship titles. All teams will move to sections due to challenges presented by COVID and weather.

The 300 St. Anthony High School team included Sean Bailey, Mason Bloemer, Ivan Daiber, Andrei Deaconescu, Sam Deters, Griffen Elder, Matt Herzing, Elizabeth Kabbes, Maria Poston, Macy Reitz, Ada Rozene, George Scheidemantel, Bridget Sudkamp and Conlan Walsh. .

Students on the 700 Paris High School team included Rebekah Alexander, Braydon Atkinson, Noah Dundas, Sophie Givan, Abby Grubb, Greta Hall, Ty Jones, Bryan Kohlmeyer, Cooper Kuglin, Chloe Martin, Bryce McGrath, Kenny Smith, Lily Smittkamp, Ethan Vice, Hunter Cash, Devin Milner, Kiley Ryan, Will Templton, Mason Tegler, Graham Templeton and Macie Thomas.

The 1500 Mattoon High School team included Ephraim Annis, Chase Armstrong, Zoe Barton, Rene Beltran, Cooper Bergstrom, Josh Carter, Jada Cobb, Josiah Donaldson, Gannon Dow, Sam Ferrar, Berit Haldorsen, Aubrie Hout, Kris Jacobs, Keenan Kersh, Piper Klinghammer, Skyler Mansfield, Lauryn Samuelson, Dalton Short, Hannah Stroud, Halle Stanley and Olivia Welch.

The Arthur-Lovington-Atwood-Hammond junior varsity team was not pictured.

The following students have been granted tuition waivers:

PHYSICS Teutopolis High School Paul Niemerg
PHYSICS Teutopolis High School Peyton Tegeler
MATH Neoga High School – University Lindsey Beal
MATH St. Anthony Secondary School Elisabeth Kabbes
ENGLISH Neoga High School – University Shaylee Vondrak
ENGLISH Paris High School – University Lily Smittkamp
COMPUTING Mattoon High School – University Dalton shorts
COMPUTING St. Anthony Secondary School Andrei Diaconescu
CHEMISTRY Cumberland High School – University Elijah McElravy
CHEMISTRY Shelbyville High School – University Bo Hilbert
BIOLOGY Martinsville High School Alex Schaljo
BIOLOGY Neoga High School – University Mya Wright
ENGINEERING GRAPHS Mattoon High School – University Josiah Donaldson
ENGINEERING GRAPHS Shelbyville High School – University Rooms of Isaac

The following students received individual awards:

BIOLOGY Martinsville High School alexander Schaljo 1st
BIOLOGY Neoga High School – University mya Wright 2nd
BIOLOGY Cumberland High School – University maggie Black-smith 3rd
BIOLOGY Shelbyville High School – University isaac Bedrooms 1st
BIOLOGY Paris High School – At-Large Graham Templeton 2nd
BIOLOGY Paris High School – University Greta Hall 3rd
BIOLOGY Mattoon High School – University Ephraim Annis 1st
BIOLOGY Mattoon High School – University samuel Ferrari 2nd
BIOLOGY Mattoon High School – University Jada Cobb 3rd
COMPUTING St. Anthony Secondary School Andrei Diaconescu 1st
COMPUTING St. Anthony Secondary School Eric Discouraged 2nd
COMPUTING Altamont Secondary School sydney field camp 3rd
COMPUTING Altamont Secondary School Ethan Lemke 3rd
COMPUTING Casey Westfield High School Dylan Craig 3rd
COMPUTING Casey Westfield High School Blake Ramsey 3rd
COMPUTING Cumberland High School – University Dagon Black-smith 3rd
COMPUTING Paris High School – University Cooper Kuglin 1st
COMPUTING Shelbyville High School – University Garrett Endsley 2nd
COMPUTING Teutopolis High School Peyton Tegeler 2nd
COMPUTING Paris High School – At-Large diviner milner 3rd
COMPUTING Shelbyville High School – University Michael tomlin 3rd
COMPUTING Mattoon High School – University Dalton Short 1st
COMPUTING Mattoon High School – University Gannon Dow 2nd
ENGINEERING GRAPHS Arthur-Lovington-Atwood-Hammond High School – Vars Daylan Stutzman 1st
ENGINEERING GRAPHS Casey Westfield High School Lucas Robert 2nd
ENGINEERING GRAPHS Arthur-Lovington-Atwood-Hammond High School – JV Jewelyonna Hutchcraft 3rd
ENGINEERING GRAPHS
ENGINEERING GRAPHS Shelbyville High School – University isaac Bedrooms 1st
ENGINEERING GRAPHS Paris High School – At-Large hunter Cash 2nd
ENGINEERING GRAPHS Paris High School – University Ty Jones 3rd
ENGINEERING GRAPHS Mattoon High School – University Josiah Donaldson 1st
ENGINEERING GRAPHS Mattoon High School – University Gannon Dow 2nd
MATH St. Anthony Secondary School Elizabeth Kabbes 1st
MATH Neoga High School – University Lindsey Beals 2nd
MATH St. Anthony Secondary School samuel Discouraged 2nd
MATH St. Anthony Secondary School Mast Herzing 2nd
MATH St. Anthony Secondary School Brigitte Sudkamp 2nd
MATH St. Anthony Secondary School Conlan Walsh 2nd
MATH Neoga High School – University Brooke Kenworthy 3rd
MATH St. Anthony Secondary School Andrei Diaconescu 3rd
MATH St. Anthony Secondary School Adam Rozene 3rd
MATH Paris High School – University Lily Smittkamp 1st
MATH Teutopolis High School August Siemens 1st
MATH Shelbyville High School – University alexander Sinner 2nd
MATH Paris High School – University Noah Dundas 3rd
MATH Paris High School – University Chloe Martin 3rd
MATH Shelbyville High School – University Bo Hilbert 3rd
MATH Teutopolis High School Olivier Couple 3rd
MATH Teutopolis High School Paul Niemerg 3rd
MATH Mattoon High School – University Dalton Short 1st
MATH Mattoon High School – University samuel Ferrari 2nd
MATH Mattoon High School – University Zoe barton 2nd
MATH Mattoon High School – University Josiah Donaldson 3rd
MATH Mattoon High School – University Olivier Welche 3rd
ENGLISH Neoga High School – University Shaylee Vondrak 1st
ENGLISH Martinsville High School alexander Schaljo 2nd
ENGLISH St. Anthony Secondary School Thomas Chojnicki 3rd
ENGLISH Paris High School – University Ethan Vice 1st
ENGLISH Paris High School – University Lily Smittkamp 2nd
ENGLISH Teutopolis High School Katherine Kingerie 2nd
ENGLISH Teutopolis High School Aubrey collins 3rd
ENGLISH Mattoon High School – University Ephraim Annis 1st
ENGLISH Mattoon High School – University hunt amstrong 2nd
ENGLISH Mattoon High School – University Hannah Stroud 3rd
PHYSICS St. Anthony Secondary School Brigitte Sudkamp 1st
PHYSICS Altamont Secondary School Julienne Berg 2nd
PHYSICS Arthur-Lovington-Atwood-Hammond High School – Vars Daylan Stutzman 2nd
PHYSICS Cumberland High School – University Claire jackson 2nd
PHYSICS Cumberland High School – University Denton Nebel 2nd
PHYSICS Stewardson-Strasburg High School Danish durbin 2nd
PHYSICS Altamont Secondary School Myra duncan 3rd
PHYSICS Mattoon High School – At-Large Isabella Spear 1st
CHEMISTRY Cumberland High School – University Elijah McElravy 1st
CHEMISTRY Casey Westfield High School Connor yates 2nd
CHEMISTRY Cumberland High School – University Michael Beaumont 2nd
CHEMISTRY St. Anthony Secondary School sat Discouraged 2nd
CHEMISTRY St. Anthony Secondary School Married Post to 3rd
CHEMISTRY Shelbyville High School – University Bo Hilbert 1st
CHEMISTRY Paris High School – University Cooper Kuglin 2nd
CHEMISTRY Paris High School – University Ethan Vice 3rd
CHEMISTRY Mattoon High School – University Cooper Bergstrom 1st
CHEMISTRY Mattoon High School – University Piper klinghammer 2nd
CHEMISTRY Mattoon High School – University Hannah Stroud 2nd
CHEMISTRY Mattoon High School – University Chris Jacobs 3rd

Lake Land College District 517, located in Mattoon, Illinois, serves the second largest community college district in the state, with a total population of 189,869. The Lake Land College District comprises all or part of 15 counties and 31 public school districts in rural east central Illinois. Counties served by Lake Land College include: Christian, Clark, Clay, Coles, Crawford, Cumberland, Douglas, Edgar, Effingham, Fayette, Jasper, Macon, Montgomery, Moultrie and Shelby.


Source link

Share.

Comments are closed.